Kamu Hukuku

İcra dosyası nasıl kapanır ?

Hukukun karşımıza çıktığı ve temel düzenleme alanı borç ilişkileri yani alacaklı ile verecekli arasındaki hak ve menfaat alanlarının gözetilmesi ile bunların sistematik bir şekilde çözüme kavuşturulmasıdır. Hal böyle olunca birçok temel kanun bu amaca hizmet için var olmaktadır. Örneğin, Türk Borçlar Kanunu, İcra İfas Kanunu bu temel borç ilişkisinde taraarın hak ve menfaatlerini korumak, gözetmek adına kanun koyucu tarafından hazırlanmış ve yürürlüğe sokulmuştur.

Hikaye Öne Çıkanlar

 • Hangi Hallerde İcra Dosyası Kapanır ?
 • İcra Dosyası Nasıl Kapatılır ?
Yazarın Değerlendirmesi
Okuyucuların oyu
[Toplam: 89 Ortalama: 3.5]

Hangi Hallerde İcra Dosyası Kapanır ?

Alacaklı, borçludan kendi girişimleri ile alacağını elde edemezse bir avukat vasıtasıyla yahut avukatsız olarak kendisi icra takibine başvurabilmektedir. Takip başlatılırken alacaklı kimseden başvuru harcı ve peşin harç isminde harçlar alınmaktadır. Takip başlatıldıktan sonra ise takibi bir avukat yürütüyorsa bunlara vekalet suret harcı da eklenmektedir.
İcra dairesine borcun takibi için teslim edilen alacağın tahsilatı esasında icra dosyasını oluşturmaktadır. İcra dosyasının meydana gelmesi ile birlikte başlayan sürecin sonu icra dosyasının infazı ile sonuçlanmaktadır. Diğer bir deyişle icra dosyası, icra dosyasının infazı ile birlikte kapanmış sayılır. Peki hangi hallerde icra dosyasının infazı gerçekleşir veya İcra dosyası nasıl kapanır ?

 • Borçlu kimse, cezaevi harcı dışındaki alacak, faiz, masraf, vekalet ücreti ve harçlardan mesuldür. Dosyanın hangi aşamada borcunun kapatılıp infazının yapılacağına göre tahsil harcı oranı değişebilmektedir.
 • Borcunu ödemek ve dosyayı kapatmak isteyen borçlu icra müdürlüğüne giderek, borçlu olduğu dosya ile ilgili kapak hesabı yapılmasını isteyebilir. Çıkan sonuca göre borcunu öder ise dosya ile ilgili hukuki sorumluluğu biter. Hacizli malları varsa üzerlerindeki hacizlerin kaldırılmasını talep eder.
 • Bir başka yol borçlunun, alacaklının avukatı ile görüşerek bir çözüme ulaşmaya çalışmasıdır. Bu şekilde yapılacak olan ödemeler avukat ve alacaklı inisiyatifinde ilerlemektedir. Buna uygulamada borcun haricen tahsili de denmektedir. Borç tamamen ödendiğinde, alacaklının avukatı ya da alacaklının kendisi borcun haricen tahsil edildiğine dair bir dilekçe yazarak dosyanın kapatılması talebini icra müdürlüğüne verir.
 • Bir başka ihtimal ise, dosyada 1 sene boyunca işlem yapılmamış olması sebebiyle dosyanın işlemden kaldırılması durumudur. Alacaklı yeniden harç ve diğer giderleri ödemek şartı ile dosyayı tekrar işleme koydurabilmektedir.
 • Dosyadaki borçtan, alacaklının feragat harcı ödeyerek feragat etmesi durumunda da dosya resmi olarak kapanacaktır.

İcra dosyası nasıl kapatılır – İzlenecek Yol

Mevcut icra dosyasını kapatabilmeniz için, icra takibi için başvurulan icra dairesine gidip dosyanın kapak hesabını yapmanız gerekmektedir. (Bazı icra dairelerinde icra kapak hesabı talebi dilekçesi alınıyor ama buna gerek yok. Zira kapak hesabı için bir talebe bile gerek yoktur. İcra memuru da kendiliğinden yapabilir.) Kapak hesabı yaptırdıktan sonra, aynı gün içerisinde kapak hesabı sonucu belirtilen borcu icra dairesinin banka hesabına yatırmalısınız. Kapak hesabındaki borcu ödediğiniz zaman, borcunuzun tahsil edildiğine ve kapandığına dair bir yazıyı icra müdüründen alabilirsiniz.

İcra dairesine yapmış olduğunuz bu işlem neticesinde, e-devletteki dosyanız kapanmış gözükecektir. İcraya konu borcunuzu icra dairesine ödemeyip asıl borçluya veya vekiline öderseniz, bu durumda borcun haricen tahsil edildiğine ve alacaklıya hiçbir borcunuzun kalmadığına dair bir ibraname almalısınız. Alacaklı kendi veya vekili vasıtasıyla haricen yapmış olduğu bu tahsilatı icra dairesine gidip bildirmelidir. Bu durumda, tahsil harcının icra dairesine ödenmesi gerekecektir (Tahsil harcı borçlu tarafından karşılanmaktadır). Tahsil harcı ödenmeden icra dosyası kapanmaz ve e-devlet üzerinde kapanmış gözükmez.

Facebook Hesabınla Yorum Yap

İlgili Makaleler

36 Yorum

   1. Mrb benim banka maasma icra koymuştu borcu avukat araclgla ödedik 10 gun oldu icra daireaknden borcu yok kagidini bekliyoruz bu normalmi . Bide e devlette halen acik gorunuyor dosya bana icrayi baslatan istanbul 3 . Icra daiersi gaziantepte yaşiyorum edevletten burdaki adliyeye gitmemi gwreiykyor

  1. Merhaba, eğer icra borcunu haricen değil de icra dairesi hesap numarasına dosya esas numarasını belirterek yatırıp ödeme yaptıysanız bu durumda reddiyat işleminden sonra icra dosyanız kapanır. Bunun için bakiye borcunuzu eksiksiz yatırmanız gerekmektedir. Konuyla ilgili mevcut ildeki icra dairesini arayarak paranın yatırıldığını ve gerekli işlemin yapılmasını talep edin. İcra dairelerindeki yoğunluğa göre reddiyat işlemi 1 ila 7 gün arasında sürebilmektedir.
   Eğer para haricen ödendiyse ilgili Avukattan “Haricen tahsil bildirimi ” dilekçesini UYAP üzerinden ilgili dosyaya göndermesini isteyiniz. Sorunuzdan anlaşılacağı üzere dosyanız başka ilde olduğundan gitme imkanınız olmayacağından gönderilen haricen tahsil bildirimi dilekçesi üzerine icra dairesini aramanızı öderirim.
   Eğer ödeme Alacaklının şahsına yapılmışsa bu durumda alacaklıdan alınacak bir “Ödendi Belgesi”ni ilgili icra dairesine götürerek dosyanın kapatılması için işlem yapılmasını talep edebilirsiniz.

 1. Azer bey merhaba,
  benim sormak istediğim konu bana açılan icra dosyası tarafıma iletilmiştir ancak üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmiş olmasına karşın herhangi bir işlem gerçekleşmemiştir. ben dosyaya itirazımı noter tastikli olarak ilgili İcra Dairesine ilettim. şuanda e devlet üzerinde dosya durumu açık olarak görülmekte. Bu durumda dosyanın kapanması için nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba, Dosyaya bakmadan bir şey söylemek çok zor ancak ilamlı ve ilamsız takiplerde farklılık arz eden durumlar mevcut. Örneğin; senede dayalı başlatılan icra takiplerinde her ne kadar itiraz etseniz de “senede karşı senetle ispat kuralı” gereği bu itiraz dikkate alınmayabilir. Veya itiraz yanış yere yapılmış olabilir. Örneğin İcra Dairesi/İcra Müdürlüğü gibi. Diğer bir husus 1 yıl geçmiş olması dosyanın düşmesini gerektirmez, dosyaya işlem yapılırsa dosya açık görülür. E-devlet üzerinde dosya kapanması durumunda dosya artık görünmez.
   Durumunuzu tam olarak açıklarsanız yardımcı olurum. İsterseniz facebook sayfamız üzerinden anlık mesaj gönderebilirsiniz.

 2. Teşekkürler güzel anlatım olmuş.

  Mahkeme
  İstanbul Anadolu 19. İcra Dairesi
  Dosya Yıl/No
  2016/….
  Dosya Türü
  İcra Dosyası
  Açılış Tarihi
  06/04/2016
  Dosya Durumu
  Açık
  Dava Türü

  Bu e-devlet üzerinden gözüken icra dosyası borcumu avukata ödedim geçen sene üstünden 1 yıl geçti ama dosya halen açık gözüküyor avukatla görüştüm kapatma harcının benim yatırmam gerektigini söyledi.10 bin borcum vardı ne kadar kapak harcı ödemem gerekir

  1. Merhaba, rica ederim yardımı dokunduysa ne mutlu bana,
   Avukattan haricen ödeme yapıldığına dair belgenin UYAP vasıtasıyla ilgili icra dosyasına eklenmesini isteyin. Akabinde İstanbul Anadolu 19. İcra Dairesine giderek borcun haricen kapatıldığını ve masraflarını ödeyerek dosyayı kapatmak istediğinizi belirtin. Gerekli hesaplamalar İcra dairesince yapılarak yatırmanız istenir ve yatırınca dosya kapanır. Varsa Vakıfbank banka kartını yanınıza alınız yoksa Bankadan yatırarak makbuzu icra dairesine götürebilirsiniz.

 3. Merhaba azer bey bana banka tarafından dava açılmış aracim üzerin e haciz konmuş ben bunu yatırdım bankaya dosya ve dava numarasıyla birlikte dekonta yazdım ama hala hukuk bürosu uğraşıyoruz diyor aracımı sarıçam 1 haftadır bekliyorum ne yapmam gerekiyor tesekkurler.

 4. İyi günler AVM’de 4 ay taksit gecikmesinde avukatlık olmuşum avukatla anlaşıp bankamatikten parayı ödedim.onlardada bana ana para ve ferilerine mahsuben ödeme alınmıştır diye ibraname gönderdiler WhatsApp tan geçerliliği var mı. Birde icradan açık görülüyor dosya başka ildeyim nasıl kapatacağım dosya masrafı harcını ben mı verecem tskler

  1. Gönderilen ibranamenin icra dairesi tarafından dikkate alınacağını zannetmiyorum. Siz alacaklı vekili ile iletişime geçerek UYAP sisteminden dosya borcunun haricen ödendiğini belirten bir dilekçe gönderilmesini isteyin. Akabinde icra dairesine giderek dosya numarasını belirtin ve haricen tahsil harcının ne kadar olduğunu öğrenin, dosyanın haricen tahsil harcını yatırın, dosya kapatılacaktır. (Evet dosya kapatma harcı borçlu tarafından ödenmektedir.)

   1. Hocam peki başka ilde olduğumuzu düşünürsek bu kapatma harcı tutarını farklı bir icra dairesinden öğrenebilir ve ödeyebilir miyiz?

 5. Merhaba Azer Bey Öncelikle Bayramınızı Kutlarım,

  Bir Bankaya ait 9000TL borcum avukatlık oldu. Avukat 1 hafta sonra 18.000 gibi bir rakam isteyip kolaylık sağlamadığı için ödeyemedim borcumu. Bu icra dosyası 49.000 TL olarak uyapta kapalı görünüyor. Ne işlem yapılmış diye dosyaya eklenen evraklara baktığımda sadece 2014 yılında girişi yapılan icra harcı görünüyor. Yani 2014 yılından bugüne hiçbir işlem yapılmamış dosyaya evrak girmemiş. Geçtiğimiz ay bir varlık yönetim şirketinden mesaj geldi protokolünüz onaylandı 40TL ilk taksit ödemenizi yapmazsanız protokolünüz iptal olacak diye. Bu dosyaya ait olduğunu düşündüm fakat 40TL tutarlık taksite borcun büyüklüğüne bakınca anlam veremedim.

  Size sorularım şunlar;

  bu borç varlık yönetime devredildiği için mi kapalı görünüyor?

  Eğer devredildiyse e-devlette varlık yönetime ait neden icra dosyası görünmüyor?

  Varlık yönetim icra, haciz vs. işlemlerini yine bankanın devrettiği avukat yada önceden açtığı dosya üzerinden mi işlem yapar?

  1. Devir İşlemi banka ve varlık şirketleri arasında noter aracılığı ile yapılmaktadır. Alacağın temliki hükmünde olan bu işlemler sırasında eğer dosyanız icrada açık ve devam ediyorsa varlık şirketleri kaldığı yerden devam edebilir. Dosyanız hakkında düşüm işlemi yapıldıysa dosyanız yenileme işlemi yapılarak devam edebilir. Şayet hakkınızda aciz vesikası alınmış ve dosyanız kapanmışsa varlık şirketleri yeniden icra işlemi başlatabilir. Devir işlemlerinden sonraki takip borç tutarları faiz nedeni ile yüklü miktarda olabilir ve düşük rakamlarda tarafınızdan istenebilir. Bu durum normaldir. Varlık şirketinin kampanyalarını takip ederek borcunuzu kapatabildiğiniz minimum değer üzerinden kapatmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla

 6. Merhabalar azer bey 1 yıl öncesinde yöneticinin beyan bile etmedigi bir borc icin cati parası icin ilamsiz icra takibi baslatildi dilekçe yolu ile 1hafta içinde itiraz ettim kabul edildi tarafıma bilgi verilmediği için avukatıyla da görüştüm 2 gün sonrasında da çatı parasını hesaplarına aktardım.simdi e devlette hala açık gözüküyor bunun için nasıl bir yol izlemeliyim goruslerinize ihtiyacimiz var…

  1. Tarafınıza ilamsız icra takibi başlatılmış olup, söz konusu dosyaya itiraz halinde dosya durdurulacaktır. Ancak düşüm işlemi menfi tespit, itirazın iptali veya ödeme ve feragat işlemleri olmadan sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle alacaklı taraftan dosyadan feragat ederek sistemden düşürülmesini talep edebilirsiniz. Aksi takdir her zaman itirazın iptali riski olduğu için bankalar bu durumu bir borçlanma riski olarak görür karışınıza çıkarabilirler. Feragat harcının kendiniz yatırabilirsiniz. Alacaklı ile görüşüp dosyaya feragat ettiğine dair yazı yatırıldığında harç yatırma işlemi yaparak dosyanın sistemden düşürülmesini öneririm. Saygılarımla.

 7. Azer bey esimin bankalara borcu vardi ödedi bitti ama bankadaki hesaba ipotek koymuslar bunun icra dosya masrafi da varmis onu odememis ondan olabilirmi napmamiz lazim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Eğer ana para ödenip Avukatın alacağı miktar ödenmemişse bu durumda Avukat tarafından söylediğiniz işlem gerçekleştirilmiş olabilir. Dosya masrafından kastınız nedir ? Örneğin dosya kapatmak için ödenmesi gereken miktar ödenmemiş ve dosya haliyle açık duruyorsa bu masraftan dolayı aynı işlem gerçekleştirilemez. Ayrıntılı bilgi verirseniz daha sağlıklı cevaplayabilirim. Saygılar.

 8. Azer bey merhabalar bizim bir borç meselesi vardı icra takibindeki borcu ödedik alacaklı avukatıyla görüştüğümüz bu konuda tamam borcu ödediniz ben icra dairesine bildirerek dosyayı kapattım diyor fakat ben parayı ödediğimize dair dosya kapandığına dair bir belge istiyorum borcu yoktur yazısı gibi tamam göndericem diyor ama göndermiyor beni oyalıyor göndereceğinide sanmıyorum artık ben bu konuyu nasıl çözerim icra dairesine gidip borcu yoktur belgesini ordan alabilirmiyim yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkürler.

 9. Bir de ilerleyen zmanlarda bu borç yüzünden aynı senet borcu yüzünden tekrar bir icra takibi sonucu bende para almak gibi birşey yapabilirlermi? Avukat borcu yoktur kağıdını göndermediği için böyle şeyler geliyor aklıma.

  1. Merhaba, eğer ilgili icra takibi borcu avukat tarafından haricen tahsil dilekçesi gönderilerek kapatılmışsa bir daha böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Yok eğer tekrar icra takibi açma hakkı saklı kalmak kaydıyla dosyadan feragat edilmişse bu durumda tekrardan takip başlatılabilir. Size tavsiyem ilgili icra dairesini arayarak esas numarasını belirtin ve dosyanın nasıl kapatıldığını veya kapanıp kapanmadığını sorun. Bunu öğrendikten sonra tekrar yazarsanız daha doğru cevaplar verebilirim. ( İkinci ihtimali bir avukatın mesleğini gözden çıkararak yapacağını düşünmüyorum. )

   1. Azer bey başka şehirdeyim bulunduğum yerde bir icra dairesine gidip ordan öğrenemezmiyim dosyadan feragat edilmişmi yoksa tamammen kapatılmişmı.
    Bir esas numarası yok bende direk kimlikle gidip öğrenemezmiyim bu konuyu

    1. İcra takibi hangi ilde başlatılmışsa orayı arayın o icra dairesinden dosyaya bakabilirler, başka ilden olmaz. TC Kimlik numaranızı söylemeniz yeterli olur.

 10. Merhaba Azer Bey öncelikle yazınız için çok teşekkür ederiz. Benim sormak istediğim bir soru var daha doğrusu içinden çıkamadığım. Şöyleki 2016 da hakkımda ufak bir borçtan dolayı icra takibi başlatılmış öğrenince hemen kapattım fakat e devlet üzerinden tamamen şans eseri dosyanın hala açık oldugunu gördüm ve Bakırköy 2.nci icra müdürlüğüne harç ödemeye gittim ordan ilgili kişi davacı olan hukuk bürosundan kapatılması için talep göndermeleri gerektiğini söyledi. Aradım gönderiyoruz denildi gün içerisinde mesai bittiği için dönüp geldim ertesi günü hukuk bürosunu arayıp göndermediklerini ve tekrar göndermelerini söyledim bana 1 hafta sonunda söylenilen şey ise dosyanın avukattan azledilmiş olduğuydu e devlette davacının vekili olarak bahsi geçen hukuk bürosunun avukatı ve bişey yapamayacağını söyledi. Borcum olan yere gittiğimde ise mekanı devretmiş olduğunu öğrendim eğer mekanı devrettiyse dosyayı da devretmiş olması gerekmez mi? Ve bu davacı olan sahısa ben hiç bir sekilde ulasamıyorum yurt dısında oldugu bildirildi bu durumda dosyayı kapatmak için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Seher hanım.
   Öncelikle dosyanın içeriğini ve yapılan işlemleri bilmediğimden ihtimaller üzerinden cevap vereceğim. Eğer icra tarafından çıkarılan kapak hesabı veya avukat tarafından belirtilen ücreti (dosya kapatma harcı dahil) avukata ödediyseniz ve buna ilişkin elinizde bir evrak mevcutsa bunu İcra dairesine sunup dosyayı kapattırabilirsiniz. Eğer böyle bir evrak yoksa avukattan talep ediniz, alabilirseniz aynı şekilde işlem yapılır. Çünkü alacak tahsili avukat her ne kadar azledilmiş olsa da onun tarafından gerçekleştirilmiştir. Diğer bir durum da alacaklının dosyanın kapatılması için talepte bulunmasıdır. Her ne kadar borçlu olduğunuz eski şirket devredilmiş olsa da 2 yıl süre ile hak ve alacaklar devam eder. Bu durumda icra dosyası da yeni şirkete ait olduğundan kapatmak zorundadır. (Mekandan ne kastettiğinizi anlamadığımdan şirket olarak belirttim, farklı bir durum mevcutsa lütfen yorum olarak geri bildirimde bulunun).

   1. Slm ben bankadan kredi çekmiştim borcumu ödeyemedim avukatlik oldum icraya verildim .borcumu avukata ödedim ama avukat borcumu odediyeme dair icraya bildiri yapmamış. 2 yil gecti avukati aradim dosyayi devrettik diyor şubeye gittim avukat dava düştü diye ortada avukat yok .icrayi ariyorum borcunu ode düşürelim diyor.subede yardimci olmadi ne yapmam gerek yardiminizi bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşılacak içerikleri
size gönderelim

E-posta bültenimize abone olun ve önemli içerikleri size gönderelim

Abone olduğunuz için teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti!

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün