Kamu Hukuku

İcra dosyası nasıl kapanır ?

Hukukun karşımıza çıktığı ve temel düzenleme alanı borç ilişkileri yani alacaklı ile verecekli arasındaki hak ve menfaat alanlarının gözetilmesi ile bunların sistematik bir şekilde çözüme kavuşturulmasıdır. Hal böyle olunca birçok temel kanun bu amaca hizmet için var olmaktadır. Örneğin, Türk Borçlar Kanunu, İcra İfas Kanunu bu temel borç ilişkisinde taraarın hak ve menfaatlerini korumak, gözetmek adına kanun koyucu tarafından hazırlanmış ve yürürlüğe sokulmuştur.

Hikaye Öne Çıkanlar

 • Hangi Hallerde İcra Dosyası Kapanır ?
 • İcra Dosyası Nasıl Kapatılır ?
Yazarın Değerlendirmesi
Okuyucuların oyu
[Toplam: 191 Ortalama: 3]

Hangi Hallerde İcra Dosyası Kapanır ?

Alacaklı, borçludan kendi girişimleri ile alacağını elde edemezse bir avukat vasıtasıyla yahut avukatsız olarak kendisi icra takibine başvurabilmektedir. Takip başlatılırken alacaklı kimseden başvuru harcı ve peşin harç isminde harçlar alınmaktadır. Takip başlatıldıktan sonra ise takibi bir avukat yürütüyorsa bunlara vekalet suret harcı da eklenmektedir.
İcra dairesine borcun takibi için teslim edilen alacağın tahsilatı esasında icra dosyasını oluşturmaktadır. İcra dosyasının meydana gelmesi ile birlikte başlayan sürecin sonu icra dosyasının infazı ile sonuçlanmaktadır. Diğer bir deyişle icra dosyası, icra dosyasının infazı ile birlikte kapanmış sayılır. Peki hangi hallerde icra dosyasının infazı gerçekleşir veya İcra dosyası nasıl kapanır ?

 • Borçlu kimse, cezaevi harcı dışındaki alacak, faiz, masraf, vekalet ücreti ve harçlardan mesuldür. Dosyanın hangi aşamada borcunun kapatılıp infazının yapılacağına göre tahsil harcı oranı değişebilmektedir.
 • Borcunu ödemek ve dosyayı kapatmak isteyen borçlu icra müdürlüğüne giderek, borçlu olduğu dosya ile ilgili kapak hesabı yapılmasını isteyebilir. Çıkan sonuca göre borcunu öder ise dosya ile ilgili hukuki sorumluluğu biter. Hacizli malları varsa üzerlerindeki hacizlerin kaldırılmasını talep eder.
 • Bir başka yol borçlunun, alacaklının avukatı ile görüşerek bir çözüme ulaşmaya çalışmasıdır. Bu şekilde yapılacak olan ödemeler avukat ve alacaklı inisiyatifinde ilerlemektedir. Buna uygulamada borcun haricen tahsili de denmektedir. Borç tamamen ödendiğinde, alacaklının avukatı ya da alacaklının kendisi borcun haricen tahsil edildiğine dair bir dilekçe yazarak dosyanın kapatılması talebini icra müdürlüğüne verir.
 • Bir başka ihtimal ise, dosyada 1 sene boyunca işlem yapılmamış olması sebebiyle dosyanın işlemden kaldırılması durumudur. Alacaklı yeniden harç ve diğer giderleri ödemek şartı ile dosyayı tekrar işleme koydurabilmektedir.
 • Dosyadaki borçtan, alacaklının feragat harcı ödeyerek feragat etmesi durumunda da dosya resmi olarak kapanacaktır.

İcra dosyası nasıl kapatılır – İzlenecek Yol

Mevcut icra dosyasını kapatabilmeniz için, icra takibi için başvurulan icra dairesine gidip dosyanın kapak hesabını yapmanız gerekmektedir. (Bazı icra dairelerinde icra kapak hesabı talebi dilekçesi alınıyor ama buna gerek yok. Zira kapak hesabı için bir talebe bile gerek yoktur. İcra memuru da kendiliğinden yapabilir.) Kapak hesabı yaptırdıktan sonra, aynı gün içerisinde kapak hesabı sonucu belirtilen borcu icra dairesinin banka hesabına yatırmalısınız. Kapak hesabındaki borcu ödediğiniz zaman, borcunuzun tahsil edildiğine ve kapandığına dair bir yazıyı icra müdüründen alabilirsiniz.

İcra dairesine yapmış olduğunuz bu işlem neticesinde, e-devletteki dosyanız kapanmış gözükecektir. İcraya konu borcunuzu icra dairesine ödemeyip asıl borçluya veya vekiline öderseniz, bu durumda borcun haricen tahsil edildiğine ve alacaklıya hiçbir borcunuzun kalmadığına dair bir ibraname almalısınız. Alacaklı kendi veya vekili vasıtasıyla haricen yapmış olduğu bu tahsilatı icra dairesine gidip bildirmelidir. Bu durumda, tahsil harcının icra dairesine ödenmesi gerekecektir (Tahsil harcı borçlu tarafından karşılanmaktadır). Tahsil harcı ödenmeden icra dosyası kapanmaz ve e-devlet üzerinde kapanmış gözükmez.

Facebook Hesabınla Yorum Yap

İlgili Makaleler

84 Yorum

   1. Mrb benim banka maasma icra koymuştu borcu avukat araclgla ödedik 10 gun oldu icra daireaknden borcu yok kagidini bekliyoruz bu normalmi . Bide e devlette halen acik gorunuyor dosya bana icrayi baslatan istanbul 3 . Icra daiersi gaziantepte yaşiyorum edevletten burdaki adliyeye gitmemi gwreiykyor

  1. Merhaba, eğer icra borcunu haricen değil de icra dairesi hesap numarasına dosya esas numarasını belirterek yatırıp ödeme yaptıysanız bu durumda reddiyat işleminden sonra icra dosyanız kapanır. Bunun için bakiye borcunuzu eksiksiz yatırmanız gerekmektedir. Konuyla ilgili mevcut ildeki icra dairesini arayarak paranın yatırıldığını ve gerekli işlemin yapılmasını talep edin. İcra dairelerindeki yoğunluğa göre reddiyat işlemi 1 ila 7 gün arasında sürebilmektedir.
   Eğer para haricen ödendiyse ilgili Avukattan “Haricen tahsil bildirimi ” dilekçesini UYAP üzerinden ilgili dosyaya göndermesini isteyiniz. Sorunuzdan anlaşılacağı üzere dosyanız başka ilde olduğundan gitme imkanınız olmayacağından gönderilen haricen tahsil bildirimi dilekçesi üzerine icra dairesini aramanızı öderirim.
   Eğer ödeme Alacaklının şahsına yapılmışsa bu durumda alacaklıdan alınacak bir “Ödendi Belgesi”ni ilgili icra dairesine götürerek dosyanın kapatılması için işlem yapılmasını talep edebilirsiniz.

 1. Azer bey merhaba,
  benim sormak istediğim konu bana açılan icra dosyası tarafıma iletilmiştir ancak üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmiş olmasına karşın herhangi bir işlem gerçekleşmemiştir. ben dosyaya itirazımı noter tastikli olarak ilgili İcra Dairesine ilettim. şuanda e devlet üzerinde dosya durumu açık olarak görülmekte. Bu durumda dosyanın kapanması için nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba, Dosyaya bakmadan bir şey söylemek çok zor ancak ilamlı ve ilamsız takiplerde farklılık arz eden durumlar mevcut. Örneğin; senede dayalı başlatılan icra takiplerinde her ne kadar itiraz etseniz de “senede karşı senetle ispat kuralı” gereği bu itiraz dikkate alınmayabilir. Veya itiraz yanış yere yapılmış olabilir. Örneğin İcra Dairesi/İcra Müdürlüğü gibi. Diğer bir husus 1 yıl geçmiş olması dosyanın düşmesini gerektirmez, dosyaya işlem yapılırsa dosya açık görülür. E-devlet üzerinde dosya kapanması durumunda dosya artık görünmez.
   Durumunuzu tam olarak açıklarsanız yardımcı olurum. İsterseniz facebook sayfamız üzerinden anlık mesaj gönderebilirsiniz.

 2. Teşekkürler güzel anlatım olmuş.

  Mahkeme
  İstanbul Anadolu 19. İcra Dairesi
  Dosya Yıl/No
  2016/….
  Dosya Türü
  İcra Dosyası
  Açılış Tarihi
  06/04/2016
  Dosya Durumu
  Açık
  Dava Türü

  Bu e-devlet üzerinden gözüken icra dosyası borcumu avukata ödedim geçen sene üstünden 1 yıl geçti ama dosya halen açık gözüküyor avukatla görüştüm kapatma harcının benim yatırmam gerektigini söyledi.10 bin borcum vardı ne kadar kapak harcı ödemem gerekir

  1. Merhaba, rica ederim yardımı dokunduysa ne mutlu bana,
   Avukattan haricen ödeme yapıldığına dair belgenin UYAP vasıtasıyla ilgili icra dosyasına eklenmesini isteyin. Akabinde İstanbul Anadolu 19. İcra Dairesine giderek borcun haricen kapatıldığını ve masraflarını ödeyerek dosyayı kapatmak istediğinizi belirtin. Gerekli hesaplamalar İcra dairesince yapılarak yatırmanız istenir ve yatırınca dosya kapanır. Varsa Vakıfbank banka kartını yanınıza alınız yoksa Bankadan yatırarak makbuzu icra dairesine götürebilirsiniz.

 3. Merhaba azer bey bana banka tarafından dava açılmış aracim üzerin e haciz konmuş ben bunu yatırdım bankaya dosya ve dava numarasıyla birlikte dekonta yazdım ama hala hukuk bürosu uğraşıyoruz diyor aracımı sarıçam 1 haftadır bekliyorum ne yapmam gerekiyor tesekkurler.

 4. İyi günler AVM’de 4 ay taksit gecikmesinde avukatlık olmuşum avukatla anlaşıp bankamatikten parayı ödedim.onlardada bana ana para ve ferilerine mahsuben ödeme alınmıştır diye ibraname gönderdiler WhatsApp tan geçerliliği var mı. Birde icradan açık görülüyor dosya başka ildeyim nasıl kapatacağım dosya masrafı harcını ben mı verecem tskler

  1. Gönderilen ibranamenin icra dairesi tarafından dikkate alınacağını zannetmiyorum. Siz alacaklı vekili ile iletişime geçerek UYAP sisteminden dosya borcunun haricen ödendiğini belirten bir dilekçe gönderilmesini isteyin. Akabinde icra dairesine giderek dosya numarasını belirtin ve haricen tahsil harcının ne kadar olduğunu öğrenin, dosyanın haricen tahsil harcını yatırın, dosya kapatılacaktır. (Evet dosya kapatma harcı borçlu tarafından ödenmektedir.)

   1. Hocam peki başka ilde olduğumuzu düşünürsek bu kapatma harcı tutarını farklı bir icra dairesinden öğrenebilir ve ödeyebilir miyiz?

 5. Merhaba Azer Bey Öncelikle Bayramınızı Kutlarım,

  Bir Bankaya ait 9000TL borcum avukatlık oldu. Avukat 1 hafta sonra 18.000 gibi bir rakam isteyip kolaylık sağlamadığı için ödeyemedim borcumu. Bu icra dosyası 49.000 TL olarak uyapta kapalı görünüyor. Ne işlem yapılmış diye dosyaya eklenen evraklara baktığımda sadece 2014 yılında girişi yapılan icra harcı görünüyor. Yani 2014 yılından bugüne hiçbir işlem yapılmamış dosyaya evrak girmemiş. Geçtiğimiz ay bir varlık yönetim şirketinden mesaj geldi protokolünüz onaylandı 40TL ilk taksit ödemenizi yapmazsanız protokolünüz iptal olacak diye. Bu dosyaya ait olduğunu düşündüm fakat 40TL tutarlık taksite borcun büyüklüğüne bakınca anlam veremedim.

  Size sorularım şunlar;

  bu borç varlık yönetime devredildiği için mi kapalı görünüyor?

  Eğer devredildiyse e-devlette varlık yönetime ait neden icra dosyası görünmüyor?

  Varlık yönetim icra, haciz vs. işlemlerini yine bankanın devrettiği avukat yada önceden açtığı dosya üzerinden mi işlem yapar?

  1. Devir İşlemi banka ve varlık şirketleri arasında noter aracılığı ile yapılmaktadır. Alacağın temliki hükmünde olan bu işlemler sırasında eğer dosyanız icrada açık ve devam ediyorsa varlık şirketleri kaldığı yerden devam edebilir. Dosyanız hakkında düşüm işlemi yapıldıysa dosyanız yenileme işlemi yapılarak devam edebilir. Şayet hakkınızda aciz vesikası alınmış ve dosyanız kapanmışsa varlık şirketleri yeniden icra işlemi başlatabilir. Devir işlemlerinden sonraki takip borç tutarları faiz nedeni ile yüklü miktarda olabilir ve düşük rakamlarda tarafınızdan istenebilir. Bu durum normaldir. Varlık şirketinin kampanyalarını takip ederek borcunuzu kapatabildiğiniz minimum değer üzerinden kapatmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla

 6. Merhabalar azer bey 1 yıl öncesinde yöneticinin beyan bile etmedigi bir borc icin cati parası icin ilamsiz icra takibi baslatildi dilekçe yolu ile 1hafta içinde itiraz ettim kabul edildi tarafıma bilgi verilmediği için avukatıyla da görüştüm 2 gün sonrasında da çatı parasını hesaplarına aktardım.simdi e devlette hala açık gözüküyor bunun için nasıl bir yol izlemeliyim goruslerinize ihtiyacimiz var…

  1. Tarafınıza ilamsız icra takibi başlatılmış olup, söz konusu dosyaya itiraz halinde dosya durdurulacaktır. Ancak düşüm işlemi menfi tespit, itirazın iptali veya ödeme ve feragat işlemleri olmadan sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle alacaklı taraftan dosyadan feragat ederek sistemden düşürülmesini talep edebilirsiniz. Aksi takdir her zaman itirazın iptali riski olduğu için bankalar bu durumu bir borçlanma riski olarak görür karışınıza çıkarabilirler. Feragat harcının kendiniz yatırabilirsiniz. Alacaklı ile görüşüp dosyaya feragat ettiğine dair yazı yatırıldığında harç yatırma işlemi yaparak dosyanın sistemden düşürülmesini öneririm. Saygılarımla.

 7. Azer bey esimin bankalara borcu vardi ödedi bitti ama bankadaki hesaba ipotek koymuslar bunun icra dosya masrafi da varmis onu odememis ondan olabilirmi napmamiz lazim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Eğer ana para ödenip Avukatın alacağı miktar ödenmemişse bu durumda Avukat tarafından söylediğiniz işlem gerçekleştirilmiş olabilir. Dosya masrafından kastınız nedir ? Örneğin dosya kapatmak için ödenmesi gereken miktar ödenmemiş ve dosya haliyle açık duruyorsa bu masraftan dolayı aynı işlem gerçekleştirilemez. Ayrıntılı bilgi verirseniz daha sağlıklı cevaplayabilirim. Saygılar.

 8. Azer bey merhabalar bizim bir borç meselesi vardı icra takibindeki borcu ödedik alacaklı avukatıyla görüştüğümüz bu konuda tamam borcu ödediniz ben icra dairesine bildirerek dosyayı kapattım diyor fakat ben parayı ödediğimize dair dosya kapandığına dair bir belge istiyorum borcu yoktur yazısı gibi tamam göndericem diyor ama göndermiyor beni oyalıyor göndereceğinide sanmıyorum artık ben bu konuyu nasıl çözerim icra dairesine gidip borcu yoktur belgesini ordan alabilirmiyim yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkürler.

 9. Bir de ilerleyen zmanlarda bu borç yüzünden aynı senet borcu yüzünden tekrar bir icra takibi sonucu bende para almak gibi birşey yapabilirlermi? Avukat borcu yoktur kağıdını göndermediği için böyle şeyler geliyor aklıma.

  1. Merhaba, eğer ilgili icra takibi borcu avukat tarafından haricen tahsil dilekçesi gönderilerek kapatılmışsa bir daha böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Yok eğer tekrar icra takibi açma hakkı saklı kalmak kaydıyla dosyadan feragat edilmişse bu durumda tekrardan takip başlatılabilir. Size tavsiyem ilgili icra dairesini arayarak esas numarasını belirtin ve dosyanın nasıl kapatıldığını veya kapanıp kapanmadığını sorun. Bunu öğrendikten sonra tekrar yazarsanız daha doğru cevaplar verebilirim. ( İkinci ihtimali bir avukatın mesleğini gözden çıkararak yapacağını düşünmüyorum. )

   1. Azer bey başka şehirdeyim bulunduğum yerde bir icra dairesine gidip ordan öğrenemezmiyim dosyadan feragat edilmişmi yoksa tamammen kapatılmişmı.
    Bir esas numarası yok bende direk kimlikle gidip öğrenemezmiyim bu konuyu

    1. İcra takibi hangi ilde başlatılmışsa orayı arayın o icra dairesinden dosyaya bakabilirler, başka ilden olmaz. TC Kimlik numaranızı söylemeniz yeterli olur.

 10. Merhaba Azer Bey öncelikle yazınız için çok teşekkür ederiz. Benim sormak istediğim bir soru var daha doğrusu içinden çıkamadığım. Şöyleki 2016 da hakkımda ufak bir borçtan dolayı icra takibi başlatılmış öğrenince hemen kapattım fakat e devlet üzerinden tamamen şans eseri dosyanın hala açık oldugunu gördüm ve Bakırköy 2.nci icra müdürlüğüne harç ödemeye gittim ordan ilgili kişi davacı olan hukuk bürosundan kapatılması için talep göndermeleri gerektiğini söyledi. Aradım gönderiyoruz denildi gün içerisinde mesai bittiği için dönüp geldim ertesi günü hukuk bürosunu arayıp göndermediklerini ve tekrar göndermelerini söyledim bana 1 hafta sonunda söylenilen şey ise dosyanın avukattan azledilmiş olduğuydu e devlette davacının vekili olarak bahsi geçen hukuk bürosunun avukatı ve bişey yapamayacağını söyledi. Borcum olan yere gittiğimde ise mekanı devretmiş olduğunu öğrendim eğer mekanı devrettiyse dosyayı da devretmiş olması gerekmez mi? Ve bu davacı olan sahısa ben hiç bir sekilde ulasamıyorum yurt dısında oldugu bildirildi bu durumda dosyayı kapatmak için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Seher hanım.
   Öncelikle dosyanın içeriğini ve yapılan işlemleri bilmediğimden ihtimaller üzerinden cevap vereceğim. Eğer icra tarafından çıkarılan kapak hesabı veya avukat tarafından belirtilen ücreti (dosya kapatma harcı dahil) avukata ödediyseniz ve buna ilişkin elinizde bir evrak mevcutsa bunu İcra dairesine sunup dosyayı kapattırabilirsiniz. Eğer böyle bir evrak yoksa avukattan talep ediniz, alabilirseniz aynı şekilde işlem yapılır. Çünkü alacak tahsili avukat her ne kadar azledilmiş olsa da onun tarafından gerçekleştirilmiştir. Diğer bir durum da alacaklının dosyanın kapatılması için talepte bulunmasıdır. Her ne kadar borçlu olduğunuz eski şirket devredilmiş olsa da 2 yıl süre ile hak ve alacaklar devam eder. Bu durumda icra dosyası da yeni şirkete ait olduğundan kapatmak zorundadır. (Mekandan ne kastettiğinizi anlamadığımdan şirket olarak belirttim, farklı bir durum mevcutsa lütfen yorum olarak geri bildirimde bulunun).

   1. Slm ben bankadan kredi çekmiştim borcumu ödeyemedim avukatlik oldum icraya verildim .borcumu avukata ödedim ama avukat borcumu odediyeme dair icraya bildiri yapmamış. 2 yil gecti avukati aradim dosyayi devrettik diyor şubeye gittim avukat dava düştü diye ortada avukat yok .icrayi ariyorum borcunu ode düşürelim diyor.subede yardimci olmadi ne yapmam gerek yardiminizi bekliyorum

   2. Azer Bey. İyi günler. Benim adıma dün icra dosyası açılmış E-devletten gördüm. 1600 lira kredi kartı borcum vardı. İlk defa böyle birşey başıma geliyor. Şimdiki aşamalı nelerdir acaba? Bilgi verebilir misiniz kısaca? Teşekkür ederim.

    1. Merhaba Berkant Bey,
     Eğer gerçekten Borcunuz mevcutsa icra dairesine gidip kapak hesabı isteyin belirtilen miktarı aynı gün içerisinde icra dairesi hesabına aktarın dosyanız kapatılacaktır. Eğer borcunuz yoksa veya fazla gösterilmişse borca itiraz edebilirsiniz.
     Saygılar…

 11. İcra dosyamız var avukatlara ödeme yapıyorduk 5 6 aylık bir ödememiz daha var ancak dosya e devletten kalkmış avukatlık bürosunu arayıp sorduğumda sebebini bilmediklerini icra dairesine sormam gerektiğini söylediler. Bana biraz şüpheli geldi sonuçta onlarında bilgi sahibi olması gerek. Sizce neden ?

  1. Merhaba,
   Size gönderilen ödeme emri veya tebliğ zarfı üzerinde yazılı dosya esas numarasıyla dosya hangi icra dairesinde ise orayı arayıp dosyanın kapalı mı yoksa açık mı olduğunu öğrenin.

 12. Azer bey öncelikle şimdiden ilginize teşekkür ederim… Ben bir arkadaşa kefil olmuştum konut kredisi kullanmıştı banka alacağını varlık şirketine devretti ve arkadaş borcu ödedi fakat benim banka daki bloke kalkmadı blokenin kalması için varsa yasal süreyimi beklemem gerekiyor yoksa kalkması için ne yapmam gerekiyor…varlık şirketi icra dairesine alacağının olmadığına dair yazıyı verdi.saygılarımla

  1. ilgili icra dairesinin esas numarasını da belirterek ” Yukarıda esas numarasını belirtmiş olduğumuz dosyada kefil sıfatım bulunmakta ve banka hesaplarıma haciz konulmuştur. Dosya borcunun kapandığına dair yazı alacaklı tarafından verilmiş olup, İş bu nedenle kefil olduğum dosyadaki banka hacizlerimizin kaldırılması için ilgili bankalara müzekkere yazılmasını arz ve talep ederim” şeklinde beyanda bulunmanız yeterlidir. Ancak harç isteyebilirler. Duruma göre boçluya rücu edebilirsiniz.

 13. Merhabalar
  2016 yılında kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı icralık olmuştum.Avukatla anlaşarak yani taahhút vererek borcumu ödedim, dosya kapatma ücreti 295 tl yazıyodu anlaşma yapıldıgı zaman şuan da dosya kapama harcı halen 295 tl midir. Yoksa harç parasına da yılda zam gelip degişim gösteriyormu ?

  1. Merhaba,
   Öncelikle avukat tarafından haricen tahsil yazısının dosyaya gönderilmesi gerekir (haricen tahsil söz konusuysa-yani ödeme avukata yapıldıysa), yok eğer parayı icra dairesi hesabına aktardıysanız Dosyanın esas numarasını ve hangi icra dairesi olduğunu biliyorsanız kapak hesabı çıkarılmasını isteyin, kapak hesabındaki miktarı yatırdığınızda dosya kapatılacaktır.

 14. Merhabalar,1yıldan fazla olan borcumu ödediğim ve işlem yapılmayan
  2016/12123 icra dosyası hala açık görünüyor.Niçin açık görünüyor sebebini öğrenebilir miyim? yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Muhtemelen dosya kapatma harcı ödenmediğinden dosya kapanmamıştır bu sebeple dosya açık görünmektedir. İlgili icra dairesini arayıp esas numarasını belirterek bilgi alabilirsiniz.

 15. Merhaba Azer bey .benim bankaya kredi kartı ve kredi borcum var hacizlik oldum .her ay maaşımdan kesiliyor.avukatla anlaşıp faizleri falan bu borçlaari ödersem toplu olarak anlaşarak .banka maaşıma kesinti devam edermi.yada borclarimi odedigim halde , başka yerden bir borç çıkarırlarmi karşıma .neler yapmam gerekir .

  1. Merhaba Necemettin bey,
   Borcunuzu toplu olarak kapatmanız halinde dosya kapatılır kesintiler de yapılmaz. Başka bir yerden borç çıkıp çıkmayacağını bilemem ama aynı konuyla ve konusu aynı borçla alakalı olarak tekrar icra takibi hukuken başlatılamaz.
   Saygılar..

 16. Azer Bey merhabalar,

  icra dosyasını kapatmak için icra müdürlüğüne yatırılacak rahamın belli bir çarpanı falan var mı?
  misal veriyorum 18 000 Tl borç haricen alacaklıya verildi. UYAP dan kapatma talebi de yapıldı. ben icra müdürlüğüne gittiğimde ne kadar kapatma bedeli çıkar ?

  1. Merhaba Oğuz bey,
   Bunun için size önerebileceğim en kolay yol icra dairesine gidip kapak hesabı çıkarılmasını istemeniz. Bu durumda net olarak ne kadar dosya kapatma masrafınız olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kendinizin hesaplayıp kapatma harcını yatırmanızı önermem, çünkü kuruş hesabı yapıldığından dosya kapatılmaz.
   Saygılar..

  2. Ayrıca dosya kapatma masrafının ne kadar olduğunu dosyaya bakmadan söylemem mümkün değil çünkü hangi işlemler yapıldığını bilmiyorum. Yapılan işlemlere göre fiyat değişmektedir.

 17. Merhabalar. Benim kredi kartım icralık oldu. Maaşımdan 2 ay boyunca kesildi.Yalnız bem bu borcu gecen hukuk bürosuna ödedim. Borcu kapattım . bana bi makbuz verdiler ve onlara yapmam gereken bi işlem varmı die sorduğumda bana herjangi bi işlemiz kalmadı dediler. Ve bu ay maaşımdan yine aynı meblada bir kesinti oldu. Hukuk bürosunu aradığımda bama 1 aya yakın bir sürw geçmesine rağmen icra dairesindeki memurun hatasından dolayı kapanmamış bi 60 lira eksiği var dediler ve bunu tekrar huk.bürosunun hesabına gönderdim onlar o gün için kapatma işlemini başlattılar. 10 gündür de paramı geri almak için savaşıyorum magdur edildim. Ben hatası olanlardan şikayetçi olacağım.napmam lazım. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, Öncelikle İcra dairesine dosyanın haricen kapatıldığına dair avukattan aldığınız evrakları ve banka dekontlarını sunun. (Ayrıca, avukat tarafından böyle bir dilekçenin icraya sunulmuş olması gerekir). Akabinde icra dairesine dilekçe yazarak dosya haricen tahsil edilmesine rağmen borç olmadığı halde kesilen maaş ücretinin dilekçe de belirteceğiniz hesaba aktarılmasını isteyin. Dosyaya avukat tarafından haricen tahsil dilekçesinin gönderilip gönderilmediğini veya gönderildiği halde icra memuru tarafından işlem yapılıp yapılmadığını dosyaya bakamadan, kimi şikayet etmeniz gerektiği hususunu bilemeyeceğimden bir şey söyleyemem. Ayrıntılı bilgi almak için doğrudan icra dairesi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 18. Merhabalar Azer bey benm fınas banka 2 600 liralık borcum vardı nısanlım bunun odeme sını falan yaptı ama avukat bı turlu bildirim yapmamıs suan borcum 4100 lira olmus bu konuda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor vizeden 800 lira daha istiyorlar ne yol izlememiz gerekir

  1. Merhaba Seda hanım,
   2600TL lik borcunuz sanırım asıl borçtu. Hangi işlemler yapıldığını bilmiyorum ama 2600TL lik borç 4100TL olmasının nedeni dosya masrafları ve avukat ücretinden kaynaklıdır. Size tavsiyem icra dairesi ile görüşüp kapak hesabı çıkarılmasını istemeniz. Avukat ile de iletişime geçerek ödenen miktar için haricen tahsil dilekçesi göndermesini isteyiniz. İyi günler.

 19. Merhabalar ben ana borcu fazlasini odememe ragmen hala yuklu mebla talep ediyor avukat isyerimden odedigim dekontlari cikarttim bu durumda ne yapmaliyim varmi bir cozumu asil borcum 5700 lira iken 16.000 talep ediliyor bunun bir yolu varmidir itiraz icin simdiden tesekkurler

  1. Merhaba Leyla hanım,
   Asıl borcunuz 5700TL ise İcra dairesine gidip görüşün, kapak hesabı çıkartılmasını isteyin ve ödemeyi size gelen tebigattaki hesap numarasına yapın (Esas Numarasını belirterek). Bunun dışında kimin ne kadar ücret talep ettiğinin veya ne dediğinin hiç bir önemi yok. Tek muhatabınız icra dairesi.

 20. Merhabalar; Bankaya olan kredi/kredi kartı borcumdan dolayı icralık oldum. Hiç bir ödeme yapamadım ve icraya itiraz etmedim. Kamuda çalışmaktayım yıllardır maaşımdan kesinti yapıldı ben hiç takip etmedim; maaşımdan (başka kesintiler halen devam etmekte.) e devlet üzerinden baktığımda bu dosyanın kapalı dosyalar arasında olduğunu gördüm; fakat banka avukatı sürekli mesaj atıyor bu dosyayla alakalı borç varmış diye. Ben bu icra haciz sürecinde avukatla bağlantı kurmadım yasal sürec ne ise oyle işledi. Bu dosya ödemesi bitti ki icra müdürlüğü tarafından kapatıldı hatta ilgili bolüme infaz yazmakta. ama yekünde çok az bir miktar borç gözükmekte. Bu durumda avukat bu dosyayı tekrar açabilir mi? İcraya verilmiş bir dosyada avukatın arayıp veya sms le sürekli talep ve bildirimde bulunması yasal mı? Avukatın bu arama ve talipleri yasal sürece müdahale değil midir?

  1. Dosya infaz edilmişse bir sorumluluğunuz yoktur. Sürekli mesaj atan “Avukat”ı da huzur ve sükunu bozma suçundan dolayı şikayet edebilirsiniz.
   ( TCK 123. maddeye göre kişilerin huzur ve sükununu bozma amacıyla yapılan aşağıdaki üç seçimlik hareketten herhangi birinin yapılması bu suça vücut verir:
   – Israrla Telefon Edilmesi,
   – Israrla Gürültü Yapılması,
   – Israrla Hukuka Aykırı Başka Bir Davranışta Bulunulması. )
   İyi günler..

 21. Merhabalar; Bankaya olan kredi/kredi kartı borcumdan dolayı icralık oldum. Hiç bir ödeme yapamadım ve icraya itiraz etmedim. Kamuda çalışmaktayım yıllardır maaşımdan kesinti yapıldı ben hiç takip etmedim; maaşımdan (başka kesintiler halen devam etmekte.) e devlet üzerinden baktığımda bu dosyanın kapalı dosyalar arasında olduğunu gördüm; fakat banka avukatı sürekli mesaj atıyor bu dosyayla alakalı borç varmış diye. Ben bu icra haciz sürecinde avukatla bağlantı kurmadım yasal sürec ne ise öyle işledi. Bu dosya ödemesi bitti ki icra müdürlüğü tarafından kapatıldı hatta ilgili bolüme infaz yazmakta. ama yekünde çok az bir miktar borç gözükmekte (Uyap üzerinden vatandaş portalında gözüken). Bu durumda avukat bu dosyayı tekrar açabilir mi? İcraya verilmiş bir dosyada avukatın arayıp veya sms le sürekli talep ve bildirimde bulunması yasal mı? Avukatın bu arama ve talipleri yasal sürece müdahale değil midir?

 22. Selamün Aleyküm; Banka benden olan alacağını haciz yoluyla maaşımdan kesinti yaparak tahsil etti ve icra dairesi dosyayı kapattı. Avukat şimdi arayıp bu dosyada yapılan cezaevi harci gibi odemenin ona yapılırken yapılan kesintileri benden istiyor. Avukat bu dosyaya dayanarak boyle bir borç çıkarabilir mi? Bu dosyaya dayanarak Yakında avukat benden ofisinin elektrik parasını su parasını isterse sessiz mi kalacağım. Şaşırdım kaldım. Devletin ondan aldığı harç parasını benden istemek yasal mıdır. Zaten dosya masrafları benden alınıyor.

 23. Şimdi halk bank ı aradım; borç taksitlendirmesi istedim kabul etmediler neymiş kartta zaten borç taksitlendirmesi varmış; onun bitmesi lazımmış ; zaten ödeyebilsem neden taksitlendirme isteyeyim. Yasal takibe düşecek; ikametgah aynı diye ailemle oturduğum eve hacze geliyorlar sirf baskı oluşturmak için; annemin bulaşık makinesini haczettiler yedi emin birakmak istediler annem kabul etmemiş hiç bir şey imzalamam demiş. Maaştan kesinti yapma imkanları varken bu işlemi yaptılar. İcra memurlarıda sanki bankanın avukatının özel kalemi her taleplerine evet diyorlar. Bıktım artık hiç bir şeye müdahale etmiyor hakta aramıyorum. Böyle bilgilendirici yazılar için çok teşekkür ederim. Şunuda belirteyim hiç bir şeye imza atmayın, bilinki alacaklı veya icra dairesi borçlunun yararına hiç bir şey imzatmıyor en azından ben rastlamadım.

 24. Merhabalar benim de bi sorum olacaktı uyap üzerinden kapanmış icra dosyama baktım haricen tahsil edilmişti ancak bakiye de eksi miktar var -50tl mesela bu benim alacağım mi oluyor bunu alabiliyor muyuz şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Emine Hanım,
   Dosya da belirtilen miktardan fazla ücret ödediyseniz alacağınızdır. Ancak haricen tahsil olduğundan miktar avukat tarafından da bildirilmiş olabilir. Avukatla iletişime geçiniz.

 25. Merhaba Azer bey. E.devleten aracım üzerinde hak mahrumiyeti haciz bulunduğunu gördüm. 2016 tarihine ait Ancak dosya numarası ile edevleten ve uyap.vatandaştan sorguladığımda adıma herhangi açık veya kapalı bir icra davası veya vergi borcu gözükmemektedir. Kimseye de borcum bulunmamaktadır. İcra daireside ikamet ettiğim ilden farklı bir il. Bu konuda ne yapabilirim. Dosyanın içeriğini neden haciz konulduğunu nasıl öğrenebilirim. Teşekkürler

  1. Merhaba Murat bey,
   Araç üzerindeki mahrumiyet şerhinden doya esas numarasını ve dosyanın hangi ilde olduğunu öğrenin. Önceliğiniz bizzat gidip kimlik sunarak işlem yapmanız olmalı ancak telefon yolu ile de ulaşmaya çalışın belki işlem yapılır. Borcunuz ve herhangi bir aktif dosya olmadığını esası belirtilen dosyanın da infazı gerçekleştirilmiş olduğundan araç üzerindeki mahrumiyet şerhinin kaldırılmasını isteyin. Sorun çözülecektir.

   1. İlginiz için çok teşekkür ederim. İsim benzerliği sebebiyle doğalgaz borcu olan bir kişinin icra davasında benim aracıma haciz konulmuş. Telefonu açmayan icra müdürlüğü çok sayıda telefonla aramam sonucunda cevaplayıp ilgili bir memur yardımıyla haciz kaldırıldı.

 26. Merhabalar.06.02.2018 tarihinde bir banka tarafından 892 tl’lik borcuma ilamsız icra takibi konuldu.Tebligat elime ulaşmadan kredi kartıma borcumu yatırdım ve tebligattan sonra da icra dairesine borcumu ödediğimi ve diğer borçlar için (sanırım takipsizlik kararıydı) dilekçe ile başvurdum.Bu süreçte avukatlık bürosundan tehditvari konuşmalar oldu ve ben de aynı şekilde karşılık vermek durumunda kaldım.Şimdi bu dosyayı direk icra dairesine ki aradan 1 yıl geçti ödeme yaparak halledebilir miyim? avukatla iletişime geçmek istemiyorum.Avukatlık ücretini de her şekilde ödeyecek miyim yani?

  Ayrıca Uyap’tan bakıyorum ve benim yaptığım ödeme halen düşmemiş.O toplam borcun üzerinden anca faiz biniyor üzerine.Ne yapmam gerek?
  yardımcı olursanız çok sevinirim.Çok teşekkür ederim.

 27. Merhaba hocam sizden yardım istiyorum 2012 de ozsanal mafya şirketine bulastik 2012de 5bin liralık borcumuz vardi. Oduyemedik çok agir faiz sistemleri var ara ara maasima haci geldi suan odenen kalan ana borç 2000 bin 17bin faiz i var avukat benden 12bin istiyor mumkun deil oduyrmrm bu meblayi yuksek faizi dava edebiliriyim. Faizsiz odeyebilirmiyim hocam bu sekilde bi hakkimiz varmi hukuken haksiz kazanc saglamasinlar benim gibi cok madur var.
  Birde kapak hesabi yapsam ne tur bana faydasi olur avukat bey yardimci olurssniz cok sevinirim grrcekten .

 28. Merhaba. Bir bankaya borcumdan dolayı icralık oldum. Sonra bankanın avukatıyla görüştüm ve borcu ödeyeceğimi söyledim anlaştık ve aynı bankaya giderek borcu ödedim. Sonrasında baktığımda icra dosyasının e devlette açık olduğunu gördüm ve avukatı arayıp durumu sordum. Avukat bana dosya masrafı olan 290 TL yi ödediğimde dosyanın tamamen kapanacağını söyledi ve sonrasında bir sene beklersemde dosyanın kendiliğinden kapanacağını söyledi. Aradan bir sene geçmesine rağmen e devlette dosya hala açık görünüyor. Bu konuda ne yapabilirim?

  1. Merhaba Serkan bey,
   dosyanın bir sene içerisinde işlemden kalkması için dosyaya bir yıllık süre zarfında hiç bir işlem yapılmamış olması gerekir. Bu sebeple açıktır. İcra dairesine giderek harcı ödeyip dosyayı kapatabilirsiniz.

 29. merhaba , ben bir arkadaşıma kefil olmustum fırın almıştık 450 liraya ve arkadasım ödeme yapmamış hiç bende bilmiyordum eve gelen tebligat dan öğrendim ve avukat aradı benden dosyanın avukatlık oldugunu ve hesaplarına 1250 lira yatırmamı söylediler bnde araştırdım ve uyap üzerinden baktım borç 950 olarak görünüyordu ve bir kaç gün sonra tekrar aradıklarında ödemeyi yapıcagımı ama uyap da 970 göründüğünü söyledim oda bizde 1250 görünüyor dedi daha sonra uyap a tekrar girdigimde 950 olan borcun 1050 lira oldugunu gördüm bu durumda napmam lazım icra müdürlüğüne gidip hesaplandırma yaptırsam uyap da yazan bakiye yi mi ödetcekler çünkü avukat uyap üzerinden avukat vekalet ücretini kafasına göre arttırıyor bana yardımcı olur musunuz?

  1. Ayşe hanım merhaba
   Avukat vekalet ücretini kafasına göre arttıramaz. Avukatla görüşmenize de gerek yok. Muhatabınız icra dairesidir. İcra dairesine giderek Kapak hesabı çıkarılmasını isteyin borcunuzu ödeyin ve dosya kapansın.
   İyi günler.

 30. Merhaba,İstanbul Anadolu 7.icrada aracıma ait haczim ve egm dende yakalamalı haczim vardı.kendim Antalya da yaşıyorum.bunların kaldırılması için gerekenler yapıldı.haciz 7. İcra tarafından kaldırıldı. Fakat emniyetteki yakalama kalkmadı.emniyetle yapmış olduğum görüşmede icra müdürlüğünden gelen kaldırma yazısında dosya esas no sunun yanlış yazıldığı yeniden bir yazışma yapılması gerektiğini belirttiler.bu süreç bende aylarca sürdü.kendim yada bir yakınım bizzat İstanbul Anadolu 7. İcraya gitsem o yazıyı şahsen alıp trafik tescile götürüp kendim yada bir yakınım teslim edip yakalama kararını kaldırmam mümkünmüdür?teşekkürler

  1. Evet bizzat sizin gitmeniz gerekli. Yazacağınız bir talep dilekçesi ile yazıyı alabilir ilgili kuruma sunabilirsiniz. Sorununuz bu şekilde hallolacaktır.
   İyi günler.

 31. meraba manevi tazminat ile ilgili karsı taraf icra dairesine icra takibi baslatıldı ben ihbarnaneme gelmeden 38200 tl avukatın posta hesabına yatırdım 3000 tl ise avukatlık ücreti olan kısmı kendi avukatıma ödemek icin eksik yatırdım akabinde dosya kapak ücreti 46730 tl cıktı kalan bakiye 8530 tl icra dairesine yatırdım 3 gün icinde akabinde icra dairesi infaz ile dosyayı kapattı 18/03/2019 daha sonra e devletten baktıgımda dosya tekrar acılmıs gerekce ise yanlıslıkla kapatılan dosya tekrar acılması diye avukatımla görüstügümde son bir evrak girilmemişl onu girmişler tekrar kapanır dendi ama üzerinden 25 gün gecti hala dosya acık ne yapmalıyım bu konuda bilgi verirmisiniz istanbula gelip icra dairesiylemi görüselim yoksa karsı tarafın avukatıylamı.

  1. Merhaba Recai bey, dosyanın haricen kapatıldığına dair karşı tarafın avukatından ibraname alarak bunu icra dairesine sunun dosya kapatılacaktır.
   İyi günler.

 32. Benim bankaya borcum vardi icralık oldum icra borcunu ödedim borcu yoktur kağıdı aldim icra dairesine gittim ordan harç parası ödemek için harç borcu çıkmadı e devlete bakıyorum gene gözüküyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşılacak içerikleri
size gönderelim

E-posta bültenimize abone olun ve önemli içerikleri size gönderelim

Abone olduğunuz için teşekkürler

Birşeyler yanlış gitti!

Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün